
Gulrotkake må være en av de beste kakene. Myk, saftig og med deilig smak av gulrot og kanel og ikke minst den fløyelsmyke ostekremen. Mums.
Hvis du som meg liker kaken saftig, tror jeg nok denne glutenfrie gulrotkaken vil falle i smak. Jeg testet den på noen venninner som ikke har allergi og vi var alle enig om at den var utrolig god; minst like god som gulrotkaker med hvetemel.
Oppskriften er beregnet på en liten langpanne (ca. 20×27 cm) eller en rund springform på 26 cm i diameter). Om du skal bake glutenfri gulrotkake til et mindre selskap kan du bake halve oppskriften og steke den i en liten brødform (25 cm).
Oppskriften kan enkelt gjøres laktose- eller melkefri. Se nederst i innlegget.
Du finner oppskriften på rund gulrotkake her
Så over til denne deilige glutenfrie gulrotkaken.
Du trenger
- 4 egg
- 280 g sukker
- 175 g glutenfritt mel*
- 1 ts natron
- 1 ts bakepulver
- 2 ts kanel
- 1/2 ts salt
- 2 ts vaniljesukker
- 1,5 dl solsikkeolje
- 300 g gulrot, fint revet
* Jeg bruker Semper fin mix (uten melk) eller TORO sin glutenfri kakemiks.
Kremostglasur
- 250 g kremost naturell
- 2 ss vaniljesukker
- 200 g smør, romtemperert
- 400 g melis
- Noen dråper sitron (kan sløyfes)
Denne oppskriften på kremostglasur er for deg som liker masse glasur. Liker du bedre gulrotkaker med et tynnere lag glasur kan du halvere oppskriften.
Slik gjør du
1. Ta smøret og kremosten til glasuren ut av kjøleskapet i god tid, så det rekker å romtempereres. Sett ovnen på 160 grader (over- og undervarme).
2. Rasp gulrøttene fint. Visp egg og sukker til eggedosis. Rør inn oljen. Bland så sammen de tørre ingrediensene, tilsett i bollen og visp deigen raskt sammen. Det er viktig å ikke vispe for mye for da går luften ut av eggedosisen. Vend inn gulrøttene tilslutt med en slikkepott.
3. Ha bakepapir i en liten langpanne på ca 20×30 cm (ha litt olje under papiret så holder det seg på plass). Fordel deigen jevnt i formen. Stek gulrotkaken på nederste rille i ca 45 minutter. (Har du halvert oppskriften så reduserer du steketiden med ca. 5 minutter).Stikk en fyrstikk eller lignende i kaken for å sjekke om den er ferdig. Kommer den ut uten deig er den ferdig. La kaken avkjøles litt i formen før du tar den ut og lar den avkjøles på rist.
Kremostglasur
4. Visp sammen melis, vaniljesukker og det romtempererte smøret med en håndvisp. Rør inn kremosten og smak til med sitron (om du ønsker det). Se baketips.
5. Fordel glasuren over den avkjølte kaken og sett kaken inn i kjøleskapet. Jeg synes kaken blir ekstra god om den får litt tid i kjøleskapet før servering slik at smakene får satt seg.
Allergiinfo
Ved laktoseintoleranse bruker du laktosefri philadelfia, og margarin uten melk.
Har du melkeallergi så bruker du margarin uten melk og denne havrebaserte kremosten (om du tåler den) hvis ikke bruker du denne fra go vegan eller den som er soyabasert. Jeg brukte oatly sin og det ble kjempebra.
Baketips
Ønsker du en fluffy og luftig glasur visper du den opp i en kjøkkenmaskin el. til den blir hvit og kremete i konsistensen.
Hvis du baker halv oppskrift i en brødform blir det veldig pent om du deler den opp i kakestykker rett før servering.



Denne så nydelig ut, tenkte å bake den i rund form. Passer oppskriften som den er i en 24 cm, eller bør jeg redusere? Har ikke form på 20×20, og skal servere den i bursdag så syns kanskje ikke brødform passet helt..
Hei Anne, tenker det blir kjempebra med stor rund form på 26 i diameter. Men mulig du må justere steketiden litt bare. Lykke til med baksten og skriv gjerne her om hvordan du gjorde det 🙂
Bakte gulrotkaken i helgen og den ble kjempe god😊Beste gulrotkaken både jeg og familien min har smakt👍🏼
Så hyggelig å høre at dere likte oppskriften 😃
Lagde denne nå i muffinsform og den vil ikke stivne. Den er bare brun på toppen med rein røre i midten, stekt i 15 minutter. Dritkjiiiipt
Hei, Selv har jeg ikke testet denne i muffinsformer. Men har en egen oppskrift på det, gulrotmuffins.
Muffins er høyere enn kaken og da risikerer man at de blir brune på toppen før den er gjennomstekt.
Kaken ser god ut, skal prøve i morgen. Men bare en ting; hvis den skal være glutenfri, så mener jeg at du ikke kan bruke Oatly. Havren der er ikke «ren» / glutenfri. NB for dere som trenger glutenfritt og melkefritt 🙂
Mvh Grethe
Hei 🙂 Ang Oatly kremosten – hvis du leser på siden deres så har de små mengder gluten. Derfor vil noen som spiser glutenfritt tåle denne. Jeg har derfor skrevet, «hvis du tåler den». Kos deg med gulrotkake 🙂
Bruker du samme mengde glutenfri kakemix som glutenfri mel?
Yes, helt riktig 🙂
Hvordan blir oppskrifta, dersom jeg skal bake den i en liten langpanne?
Hei, hvilken str er den?
27×38 cm. tror jeg den er.
Hei!
Er det mulig å fryse kaken?
Hei, det har jeg ikke prøvd, men bør ikke være noe problem. Den holder seg godt i kjøleskapet om du ikke vil ta sjangsen.
Jeg har fryst kaken,uten fyll og den ble minst like saftig. Er det noen som har prøvd å bake kaken med vanlig hvetemel,ikke glutenfri? Går det fint?
Det er ikke noe problem 😃
Synes det virker ut til å være veldig mye sukker i den. Er jo mer sukker enn mel. Noen som har erfaring med å redusere sukkermengden noe? Jeg reduserer alltid på sukkeret i gjærbakst, men synes det er litt vanskeligere med oppskrifter hvor man skal piske eggedosis.
Knallgod👍🏼👍🏼👍🏼
Så hyggelig å høre 😄
Hei
Har laget dennr kaken før og den er så gooood! Men jeg har et spørsmål :
Vis jeg skal servere kaken dagen etter at den er laget, anbefaler du å lage ostekremen samme dag den skal serveres eller er den like god om jeg lager den kvelden før og påfører kaka? Eller lage kremen kvelden før, men bre den på kaka dagen etter? Hva er best?
Hei, så hyggelig å høre! du kan gjøre alt klart kvelden før og bre over ostekremen, den er kjempegod (og kanskje til og med enda bedre) etter en natt i kjøleskapet 🙂
Denne står til avkjøling nå. Jeg brukte form ca 20×30 cm, kaken hevet seg helt til topps. Etter 30 min var den fremdeles flytende blaut, men etter 40 min på nederste rille begynte den å se ut som en kake, og jeg flyttet den et hakk opp og stekte 7-8 min til. Så det blir nok heller 45-50 min på denne i min ovn. Den ser da fin ut så langt.
Ja, det er nok ikke noe fasit på steketid dessverre.. ovner er forskjellige og derav vil steketid variere. Jeg setter alltid litt kortere tid for at man skal unngå at kaken blir overstekt og tørr. Ps Håper kaken ble saftig og god:)
Helt super! Jeg måtte jo smake..to ganger..hehe.
Så bra du ble fornøyd 😄😄 haha, kjenner til det!
Hvordan blir denne i langpanne? Noen så har prøvd?
Nam Nam Nam. En megahit her i familien. Polakkene sluker den også. Konen er veldig flink å bake kake og spesielt denne 🙂 den er å finne i de fleste sammentreff på skole, barnehage og bursdager i vår omkrets da de alltid etterspør om konen kan lage den. Jeg sier polakker fordi vi er bosatt i Polen 😍🌏
Hei, så koselig hilsen!! Tusen takk for at du skrev inn 😄
Hei, vi elsker denne kaken og vil gjerne lage den i en stor ovnspanne, da vi har en stor barnebursdag i helgen. Hvor mange ganger skal vi gange oppskriften. Og hva med steketiden? Håper på raskt svar, tusen takk😀
Hei, du finner oppskrift på bloggen 🙂
Takk, den har jeg funnet, men ikke til en stor ovnspanne? Therese
Hva legger du i stor «ovnspanne»? Oppskriften er til en stekepanne som er 30×37. Hvor stor er din form?
Tusen takk, jeg så kun en oppskrift på 20×20. Takk, nå blir det baking 👍🏼🥰
https://glutenfrihet.no/2018/05/12/glutenfri-gulrotkake-i-langpanne/
Laga denne i går og barna slikker tallerken. Måtte stekes endel lenger enn beskrevet, ellers perfekt. Lurer på om man kan fryse bunnen? Smaker den like godt opptina?
Hei
Tenkte å ha kake massen i stor muffens former. Ikke i form. Det går vel?